مقالات

درمان بی خوابی

بچه خواب بر روی تشک

همان طور که در مقاله پیش که در مورد بی خوابی و دلایل بی خوابی ارائه شده بود، اشاره شد، زمانی که بی خوابی مربوط به شرایطی موقت در زندگی فرد باشد (مثل استرس یا وجود درد در بخشی از بدن)، پس از گذشت چند روز خود به خود رفع خواهد شد، اما گاهی اوقات بی خوابی پایدار است که در این مواقع معمولا حاصل از موضوعی ذهنی یا فیزیکی است. اضطراب، افسردگی یا استرس از شایع ترین دلایل بروز بی خوابی مزمن هستند. از طرف دیگر این عارضه به خودی خود می تواند عامل بروز اضطراب، استرس و افسردگی گردد. همچنین خشم، اندوه و اختلال دوقطبی نیز تاثیر مستقیم بر بی خوابی دارند و باید مورد درمان قرار گیرند. سایر بیماری ها از جمله آسم، آلرژی، بیماری پارکینسون، پرکاری تیروئید، بیماری های کلیوی، سرطان و دردهای مزمن نیز از علل شایع در بی خوابی هستند.

عادات موثر در بی خوابی

اگر چه کنترل مشکلات جسمی و روحی اولین قدم مؤثر است، اما برای درمان بی خوابی کافی نیست. شما همچنین باید بتوانید عادات روزمره خود را نیز بررسی کنید. برخی از کارهایی که برای مقابله با بی خوابی انجام می دهید نیز می توانند اثری برعکس داشته و مشکل را حادتر کنند. به عنوان مثال استفاده از قرص خواب یا الکل برای به خواب رفتن که حتی منجر به خواب طولانی تر شما گردد. یا نوشیدن مقادیر زیادی قهوه در طول روز که منجر به دیرتر به خواب رفتن شما شود. همچنین سایر عادات مثل برنامه خواب نامنظم، چرت زدن در طول روز، خوردن غذاهای شیرین یا خوردن غذا در ساعات قبل از خواب، و ورزش نکردن در طول روز یا ورزش کردن در ساعات پایانی روز نیز می توانند تأثیر منفی بر خواب شما داشته باشند. در اغلب اوقات اصلاح این عادات تأثیر بسزائی بر بهبود خواب شما خواهد داشت.

مبارزه با بی خوابی با اصلاح محیط خواب

سکوت، راحتی تشک و محل خواب و یک ساعت خواب مشخص می تواند بر بهبود کیفیت خواب شما تأثیر گذارد. مطمئن شوید که اتاق خواب شما آرام، تاریک و خنک و تخت خواب و تشک شما مناسب باشد. سر و صدا، نور، سرما یا گرمای زیاد و یا تشک و بالش ناراحت می توانند کیفیت خواب شما را تحت تأثیر قرار دهند. انتخاب تشک طبی و همچنین بالشی که یک خواب راحت را برای شما فراهم کنند امری مهم و تأثیرگذار است.

رژیم غذایی مناسب برای درمان بی خوابی

مواد غذایی و مکمل های گیاهی متفاوتی برای بهبود خواب وجود دارند. اگر چه این مواد منشأ گیاهی و طبیعی دارند باید نسبت به عوارض جانبی آن ها و تداخل با داروها یا ویتامین های دیگری که مصرف می کنید آگاهی کامل داشته باشید. دو مکمل موثر در درمان بی خوابی . ملاتونین و والرین هستند.

ملاتونین هورمونی است که شب ها به طور طبیعی در بدن تولید می شود. این هورمون کمک می کند که چرخه خواب و بیداری شما تنظیم گردد. اگر شما تمایل طبیعی خود برای رفتن به رختخواب در ساعات معمول آخر شب را از دست داده اید، ملاتونین می تواند برای شما درمان مؤثری باشد. والرین یک گیاه با اثر آرام بخش است که میتواند به شما در بهبود بی خوابی کمک کند.

مصرف تمامی خوراکی هایی که دارای این دو مکمل باشند باعث خواب بهتر شما خواهد شد. برای مثال توت، شاه توت و توت فرنگی منبع این دو مکمل هستند. خوراکی هایی نظیر شیر و انواع غلات منبع سرتونین هستند که به خواب راحت شما کمک خواهد کرد. مصرف ماهی و تخم مرغ و همچنین استفاده از بادام و موز منجر به خواب آسوده شما خواهد شد.

اگر چه مصرف دارو برای درمان بی خوابی می تواند آن را به طور موقف تسکین دهند، درمان مناسبی برای بی خوابی نیست. اگر داروها به درستی مورد استفاده قرار نگیرند منجر به وخیم تر شدن بی خوابی میگردند. استفاده از دارو را به عنوان آخرین راه حل قرار داده و به مدت و مقدار بسیار محدود انجام دهید.

نکاتی برای خواب بهتر

  • ساعت بیولوژیکی بدن خود را با خوابیدن و از خواب برخاستن در ساعت مشخص، حتی در آخر هفته ها تنظیم کنید.
  • تمامی صفحه نمایش ها را از یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید. صفحه نمایش های الکترونیکی که دارای نور آبی هستند تولید ملاتونین در بدن شما را مختل کرده و منجر به بی خوابی می شوند. پس به جای اینکه شب ها وقت خود را به تماشای تلویزیون یا صرف زمان در محیط گوشی، تبلت یا کامپیوتر سپری کنید یک فعالیت آرام بخش دیگر مثل خواندن کتاب یا گوش دادن به یک موسیقی ملایم را انتخاب کنید.
  • از فعالیت ها و موقعیت های استرس زایی چون چک کردن پیام ها در شبکه های اجتماعی، بحث و جدل های طولانی با افراد خانواده یا دوستان یا انجام کار تا قبل از خواب پرهیز کنید.
  • چرت زدن در طول روز می تواند خواب شب را با مشکل مواجه کند. اگر عادت به یک خواب کوتاه در طول روز دارید سعی کنید آن را به مدت نیم ساعت محدود کرده و قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر بخوابید.
  • قبل از خواب زیاد مایعات ننوشید. بیدار شدن در طول شب برای رفتن به دستشویی یکی از بزرگترین مشکلات خواب شبانه است. با نخوردن مایعات در ساعات پایانی شب و پیشگیری از چندین بار دستشویی رفتن در طول شب، می توانید بیدار شدن از خواب در طول شب را کاهش دهید.
    نگرانی شما در مورد روز بعد یا ساعت بیدار شدن شما می تواند منجر به بیداری شما قبل از زمان مقرر و بی خوابی شما گردد.
  • از اتاق خواب خود فقط برای خوابیدن و استراحت کردن استفاده کنید. به هیچ وجه در محیط اتاق خواب خود به کار کردن، تماشای تلویزیون و یا استفاده از لپتاپ در تختخواب نپردازید.
  • ساعت اتاق خواب خود را در نقطه ای دور از چشم قرار دهید. می توانید زنگ ساعت را تنظیم کنید اما مطمئن شوید که نمی توانید از تختخوابتان ساعت را ببینید.
  • وقتی نمی توانید بخوابید تختخواب را ترک کنید. سعی نکنید خود را مجبور به خواب کنید. اتاق خواب را ترک کنید و سعی کنید به مطالعه بپردازید یا یک فنجان چای گیاهی بنوشید یا دوش بگیرید. زمانی که حس خواب آلودگی به شما دست داد به اتاق خواب بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × = 64